Rola opowieści w sprzedaży – storytelling w praktyce
Grywalizacja, czyli zastosowanie elementów gier w biznesie, może przynieść wiele korzyści dla firm. Oto kilka z nich:
Opisując początkową sytuację klienta z problemem, pomagasz mu łatwiej zidentyfikować się z historią. Pokazujesz, tym samym, że rozumiesz jego potrzeby oraz wiesz jak realnie pomóc 🤝
Jakie ścieżki dobrze się sprawdzają w sprzedaży?
Ścieżka 1: Porażka
Co by się stało, gdyby bohater (Twój klient) nie wybrał Twojego rozwiązania?
Ścieżka 2: Sukces
Co się stanie, kiedy bohater (Twój klient) wybierze Twoje rozwiązanie?
Pokaż, jakie wartości oferujesz i jakie one mają znaczenie.
Na ścieżce bohatera stawiaj jak najmniej przeszkód, a jak najwięcej ułatwień.
Eliminuj bariery i spraw, aby, pytanie: ” dlaczego?” miało proste odpowiedzi.
Opowiedz również o innych bohaterach – jakie efekty otrzymali, kiedy zdecydowali się na Twoją propozycję.
Stworzenie atrakcyjnej historii wymaga uwzględnienia dodatkowych elementów wykraczających poza tradycyjną strukturę narracji.
Muszą one wywoływać emocje i być zgodne z wartościami klientów, a jednocześnie prezentować korzyści płynące z produktu bądź usług, zapewniając skuteczne rozwiązania.
Historia sprzedaży Pani Anny
Spójrzmy na przykład Pani Anny
Bohater: Anna, ambitna właścicielka prowadząca firmę, zajmująca się organizacją imprez i wesel.
Porażka (Status quo): Anna pracowała na tym rynku od 10 lat. Mimo jej zaangażowania borykała się z problemami, co przekładało się na coraz większą frustrację.
Sukces (Rozwiązanie): Anna zdecydowała się na skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez nowoczesne oprogramowanie do zarządzania projektami. Dzięki temu mogła zacząć skuteczniej planować, monitorować, koordynować wszystkie aspekty organizacji imprez. Stało się to kluczowym elementem poprawy jakości usług świadczonych przez jej firmę.
Wartości i Znaczenie: Dzięki oprogramowaniu do zarządzania projektami, mogła zagwarantować klientom terminowe dostarczenie usług i wyższy poziom profesjonalizmu. To nie tylko przyniosło jej większą ilość zadowolonych klientów, ale także uspokoiło jej frustracje i pozwoliło cieszyć się pracą.
Eliminacja Przeszkód: Anna musiała zmierzyć się z trudnościami związanymi z chaosem w organizacji, brakiem odpowiednich narzędzi do zarządzania projektami oraz niedostatecznym monitoringiem działań. Oprogramowanie do zarządzania projektami skutecznie pomogło jej przezwyciężyć te przeszkody.
Inni Bohaterowie: Anna nie był jedyną osobą, która odniosła sukces dzięki temu oprogramowaniu. Inni przedsiębiorcy w tej branży również zaczęli korzystać z tego narzędzia i doświadczyli podobnych korzyści. Historie innych bohaterów podkreślają, że rozwiązanie to jest skuteczne.
Podsumowując, grywalizacja to narzędzie, które pozwala na zwiększenie zaangażowania pracowników i efektywności zespołu poprzez wykorzystanie elementów gier. Dzięki temu można zbudować lepiej funkcjonujący zespół, który będzie chętniej podejmował wyzwania i rozwijał się w pracy.
Podsumowanie: historia opowiada o tym, jak wybór narzędzia, wpłyną na jakość usług, a przez to sukces w branży. Historia wykorzystuje ścieżkę bohatera, która emocjonalnie angażuje słuchaczy i prezentuje korzyści płynące z produktu.
Leave a Comment